علائم كرونا در كودكان

علائم كرونا در كودكان

دکتر رضا ارجمند فوق تخصص بیماریهای عفونی اطفال و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز
گفت : اکثر کودکانی که به دلیل ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه می کنند، به دلیل حضور در اجتماعات و تجمعات بوده است که یا خود کودک در تجمع حضور داشته و یا پدر و مادر در اجتماعی شرکت داشتند.

 

دکتر رضا ارجمند فوق تخصص بیماریهای عفونی اطفال  و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه در خصوص کرونا در کودکان گفت :

در اوایل شیوع بیماری، بستری و مرگ و میر در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر دیده میشد، اما این به آن معنا نبود که کودکان دچار نوع بی‌علامت و کم علامت بیماری نمی‌شوند ، بنابراین ممکن بود خیلی از موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.

 

وی عنوان کرد : خوشبختانه علائم بیماری کرونا در کودکان اغلب به شکل خفیف است و این بیماری همچنان برای این سنین با خطرات کمتری همراه است.

 

فوق تخصص عفونی اطفال بیان کرد: متاسفانه اکثر کودکانی که به دلیل ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه می کنند، به دلیل حضور در اجتماعات و تجمعات بوده است که یا خود کودک در تجمع حضور داشته و یا پدر و مادر در اجتماعی شرکت و سپس ویروس را به کودک شان منتقل کرده اند.

 

دکتر ارجمند در پاسخ به این که سوال کرونا در کودکان چه علائمی دارد، عنوان کرد : از علائم شایع می توان به موارد زیر اشاره کرد

تب: همچون بالغین ، تب به طور شایعی در کودکان نیز دیده می شود.

علائم دستگاه تنفسی: کودکان مبتلا به نوع خفیف بیماری علائمی نظیر آبریزش بینی، سرفه یا گلودرد را تجربه می کنند.

علائم گوارشی: بعضی از کودکان دچار استفراغ، اسهال یا درد شکم می شوند. بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن نیز در ابتلا به کرونا مشاهده می شود.

درد: ممکن است کودک در اثر ابتلا به کرونا دچار درد عضلانی یا سردرد شود.

وی خاطر نشان کرد : درمواردی PCR  (تست مولکولی تشخیصی) ویروس کرونا در کودکان  مبتلا ممکن است منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی می تواند با نتایج مثبت همراه باشد و معمولا کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه ، تاکید کرد درصورت مشاهده علائم زیر در کودک مشکوک به بیماری کووید -19  باید تحت مراقبتهای پزشکی قرار بگیرید:

• گیجی یا خواب آلودگی

• اسهال و استفراغ شدید

• فشار یا درد قفسه سینه

• درد گردن

• اختلال در تنفس یا خستگی تنفسی

• احساس تنگی نفس

• از دست دادن هوشیاری

• درد شدید شکم

این فوق تخصص عفونی اطفال در پایان با تاکید بر ضرورت شست و شوی مرتب دست ها ، حفظ فاصله اجتماعی با افراد و استفاده از ماسک در زمان حضور در جامعه،  به والدین توصیه کرد جز در مواقع ضروری کودکان را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.